Tüylerimizin Diken Diken Olmasının Ardındaki Gerçek Sebep

Tüylerimizin Diken Diken Olmasının Ardındaki Gerçek Sebep

Harvard Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirmiş oldukları yeni bir çalışma, tüylerimizin neden hala diken diken olduğuna bilimsel açıklama getirdi. Araştırmaya göre tüylerin diken diken olmasına neden olan hücre tipleri, bu reaksiyonu yalnızca soğuğa karşı bir tepki olarak değil, aynı zamanda kök hücrelerin yenilenmesi için de gösteriyor.

Kasılarak tüyleri ‘diken diken’ dediğimiz hale getiren kaslar, sempatik sinirin kıl kökündeki kök hücrelere bağlanmasını mümkün kılıyor. Tüyler, diken diken olarak pek işlevsel olmasa da soğuğa karşı bir tepki gösterirken; aynı zamanda kaslar da kök hücreleri faaliyete geçirerek yeni kıl oluşumunu başlatıyor.

Bilim insanları, tüylerin diken diken olmasının kıl kökü ile kılı yenileyen kök hücrelerin düzenlenmesi konusundaki faydasına dair bulguları, fareler üzerinde gerçekleştirdikleri incelemelerden elde ettiler. Bilim insanlarına göre bulgular, farklı hücre tiplerinin dış ortamdaki değişikliklere verdikleri tepkilerin anlaşılması konusunda büyük önem taşıyor. 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: