Bir Osmanlı animesi : Shoukoku No Altair

Bir Osmanlı animesi : Shoukoku No Altair

Anime Japon kültüründe çizgi film veya animasyonlu çizgi diziye verilen bir isimdir.Her geçen yıl izleyici kitlesi artan bu Japon çizgi dizileri, 2017 yılında yayınlanan Osmanlı da geçen bir anime ile Türk izleyicilerin de dikkatini çekmeyi başardı.

Bu anime serisi 2007 yılında yayınlanan 18 cildlik manga serisinden uyarlama olarak seyircilerin karşısına çıkmış bir seri.

Gelelim bakalım Shoukoku No Altair’in konusuna ;

Hikayenin kahramanı Tuğrul Mahmut annesini ve babasını  Balt-Rhein İmparatorluğu (tarihsel olarak Avusturya-Macaristan diyebiliriz) askerlerinin köyünü yağmalaması sonucu kaybeder ve divanın önemli paşası Halil Paşa tarafından evlatlık alınır.

Tuğrul Mahmut Paşa o kadar yeteneklidir ki kısa zaman da divanın en genç paşası olarak divanda kendine yer edinir.

Tuğrul Mahmut Paşa

Mahmu Paşanın ilk divanın da 2 grup oluşuyor Halil Paşa öncülüğünde barış yanlıları ve mor saçlı Zağanos Paşa önderliğinde savaşı isteyen taraf. Çünkü  Balt-Rhein İmparatorluğu çevresindeki devletçikleri işgal etmeye başlamıştır.

Mahmut Paşa’da savaşı istemeyen biri olarak ülkeden ayrılmış ve savaşı durdurmak için bir maceraya çıkar ve hikaye böyle devam eder.

Anime kurgu olduğu için ülke isimleri farklıdır.Buna rağmen ülkelerin yaşayış biçimleriyle dönemin hangi devletine ait olduğunu çok rahat anlayabiliyorsunuz. Örneğin denizcilikle uğraşan bir ülke de geçen hikaye de onun Venedik olduğunu rakip olarak aynı işte uğraşan Ceneviz ile olan mücadelesini görebiliyorsunuz.

Bölge ismi olarak Rumeliana isimli bir bölge ile karşılaşıyoruz ki bu da aslında bildiğimiz Rumeli diyarı.

Dipnot: Eğer izleyecekseniz bir süre Japonca olarak Paşa seslendirmelerine alışmanız zaman alacaktır.)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: