Eski Amiral Cihat Yaycı’nın açıklamalarından satır başları

Eski Amiral Cihat Yaycı’nın açıklamalarından satır başları

Libya ile MEB anlaşmasının mimari olan Cihat Yaycı Habertürk ekranlarında Mehmet Akif Ersoy’un konuğuydu.

Cihat Yaycı’nın konuşmalarından satır başları;

“Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki görevime bugün Lozan Antlaşması’nın imzalanma yıldönümünde resmi olarak başladım.”

“Ayasofya’nın cami olarak açılması tüm Türkiye’ye hayırlı olsun. Bu bir devlet kararıdır. Tüm Türk Milleti kenetlenip bir olmalıdır.”

“Yunanistan’da bu konuda çatlak ses yok. Bayraklarını yarıya indirmişler. Bu ne cüret. Her şeyi bir kenara bırakın, bu cürete karşı Türkiye’nin bu konuda içerideki duruşu yumruk gibi olmalıdır.”

“Yunanistan hiç savaş kazanarak toprak kazanmadı. Hep savaş kaybedip toprak kazandı.”

“Türkiye’nin 3 tane sismik araştırma, 3 tane sondaj gemisi var.Hiçbir devletin böyle bir filosu yok, şirketlerin var. Bu çok önemli bir şey.Sondaj açmanın maliyeti; eğer kiralamış olsaydık 500 milyon dolardı ama kendiniz açınca, şuan yaklaşık 38 milyon dolar”

“Dünyada doğalgazın %50’sinden fazlası, petrolün de %30’undan fazlası denizden çıkıyor.Büyük devlet olmak istiyorsak, denizci devlet anlayışını geliştirmemiz lazım.”

“Şu an aslında amfibi hücum gemisi görünse de hafif uçak gemisi yapılıyor. Anadolu, 12 uçak alabilecek kapasitede. Türkiye’nin uçak gemisine ihtiyacı vardır.Anadolu denizde olmuş olsaydı ve uçak konuşlandırılmış olsaydı, Libya’da durum değişik olurdu.”

“İsrail ile yapılacak anlaşmada Türkiye deniz alanı kazanacaktır.Aslında bu, Filistin ile de anlaşma yapmak demek. Filistin deniz alanı kazanacaktır.”

“Sayın Cumhurbaşkanı o zaman Başbakandı. Konuyu herkes çok zor anlarken Cumhurbaşkanı hemen kavradı.Konuya o kadar kadar hakim ki, Libya ziyaretinde harita üzerinde Kaddafi’ye kendisi anlattı.Bu 10 yıllık bir plandır”

“Libya ile imzalanan anlaşmada, Cumhurbaşkanımız büyük irade ve dirayet gösterdi diyorsam bunun bir anlamı var.. Onun için bunu her makalemde kitabımda yazıyorum. Neyi kastettiğimi şimdi söyleyemem.Zamanı gelince anlatacağım.”

“Türkiye’nin aleyhinde çalışan lobiler tarafından fonlanan bir takım çevreler “Mavi Vatan safsata” diyor. Dikkat etmek lazım.Bu bir devlet politikasıdır”

“Çinliler sadece çizmeyle durulabilen bir kayaya ada diyor.Kardak 40 dönüm büyüklükte. Ama biz buraya kaya diyoruz.Biz bu zihniyeti değiştirmeliyiz.”

“Boğazdan geçen gemilerden 22 kat daha fazla para almamız lazım. Türkiye, yılda 2-3 milyar dolar gelir elde edebilir.”

“Kanal İstanbul ile ilgili ben yapılsın ya da yapılmasın demem. Bu siyasi bir karar.Kanal İstanbul Montrö Boğazlar Sözleşmesi etkilemez. Deniz hukukuna göre kanal kara olarak kabul edilebilir. Kanal İstanbul Montrö’yü ihlal edemez çünkü gemi sadece İstanbul Boğazı’ndan geçmiyor. Çanakkale Boğazı ve Marmara Denizi’nde de geçiyor.

“FETÖ ile mücadele için geliştirdiğim sistemde 79 ana, 290 alt kriter var. Bu sisteme ‘FETÖMETRE’ adını da FETÖ’cü teröristler dalga geçmek için verdi. Bu aslında personel inceleme ve takip sistemidir. Kurunun yanında yaşın da yanmaması için gayret gösteriyoruz ama kurunun da yanmaktan kaçmasını engellemeye çalışıyoruz.”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: