Güney Kore ve ABD arasında diplomatik krize neden olan bıyık mevzusu

Güney Kore ve ABD arasında diplomatik krize neden olan bıyık mevzusu

ABD’nin Güney Kore Büyükelçisi Harry Harris’in bıyıkları, iki ülke arasında ‘diplomatik krize neden oldu.

Güney Koreli yetkililer ve halk, Harry Harris’in bıyığını, sömürge döneminin Japon genel valilerinin ince bıyıklarına benzetiyordu.

Harry Harris ve Japon Sömürge Valilerinden biri

Büyükelçi Harris’in kendilerine unutmak istedikleri bu dönemi hatırlattığını savunan Güney Koreliler, bu nedenle hakarete uğramış gibi hissettiklerini savunuyordu.Bir de üstüne büyükelçi Harris’in Japonya kökenli olması da tepkiyi büyüttü.

Büyükelçi kensini şu sözlerle savunuyordu “Askeri görevli olduğum yaşamımla diplomat olduğum yeni hayat arasında bir mola vermek istedim. Daha uzun olmaya çalıştım ama artık olamam, dolayısıyla daha genç olmayı denedim, onu da yapamadım. Ancak bıyık bırakabilirdim, ben de öyle yaptım.”

Ama Güney Kore halkı ve yetkilerin baskısı sonucu bıyıklarını kesme kararı aldı.

Amerika Seul büyükelçiliğinin resmi hesabından yapılan paylaşımda. Büyükelçi Harris geleneksel bir berbere gidip bıyıklarını kesiyor.

Büyülelçi Harris ise kendisine yapılan baskılardan değil de Yaz aylarında daha serin hissedebilmek için bıyıklarını kesme kararı aldığını söyledi ve ekledi “Bunu yaptığım için memnunum. Bu yüzü yıllardır görmüyordum” dedi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: