Mesai saatleri içinde uyuyanlara yargıtaydan kötü haber

Mesai saatleri içinde uyuyanlara yargıtaydan kötü haber

Plastik ve boya fabrikasında güvenlikçi olarak çalışan güvenlik görevlisinin mesai saatleri içinde uyuduğu için tazminatsız kovulmasını yargıtay onadı.

Bursa’da plastik ve boya fabrikasında güvenlik görevlisi olarak çalışan görevli sıcak havanın etkisiyle uyuya kalmış ve denetimlerde aksaklık olması sebebiyle fabrika yönetimi güvenlik görevlisini tazminatsız şekilde kovdu. Güvenlik görevlisi iş mahkemesine başvurdu.Mahkemeden kıdem ve ihbar tazminatı, fazla çalışma, genel tatil, yıllık izin ücreti alacakları ile kötü niyet tazminatının davalılardan tahsiline karar verilmesini talep etti.

Mahkemenin davanın kısmen kabulüne hükmetmesi sonucu fabrika kararı temyiz etti.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı. 

Kararda şöyle denildi: “Davacı işçi savunmasında gece saat 03.30’da tespit edilen ‘uyuma’ eylemini kabul etmiş, bunu havanın sıcak olmasına bağlamıştır. Davalı işverenin fesih nedeni yaptığı diğer sebepler varit değil ve haklı fesih nedeni oluşturmasa dahi güvenlik görevlisinin nöbetinde uyuma eylemi iş güvenliğini tehlikeye düşürdüğünden başlı başına haklı fesih sebebidir. Uyuma eylemi davacının ikrarı ile sabit olup, işverenin süresinde yaptığı fesih haklı nedene dayandığından davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekirken yerinde olmayan gerekçe ile kabulü hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Temyiz olunan kararın, bozulmasına oy birliği ile karar verildi.”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: