İngiltere’de yapılan bir ankete göre ülkede her üç şirketten biri sonbaharda işçi çıkarabilir

İngiltere’de yapılan bir ankete göre ülkede her üç şirketten biri sonbaharda işçi çıkarabilir

İngiltere’de 2000’den fazla işverenle yapılan görüşmelere dayanan bir anket, Ekim ayında ülkedeki işverenlerin üçte birinin işçi çıkarabileceğini gösterdi.

İstihdam şirketi Adecco Group ile insan kaynakları dalında çalışanların meslek örgütü Chartered Institute of Personnel and Development (CPID) tarafından yapılan araştırma, görüşülen 2000’i aşkın işverenin yüzde 33’ünün 2020’nin üçüncü çeyreğinde bir kısım işgücünü işten çıkarmaya hazırlandığını ortaya koydu. Bunlar arasında özel şirketler, vakıf ve yardım kuruluşları ile kamu sektöründen kurumlar var.

Guardian gazetesinde sonuçları aktarılan anket özetle hükümetin koronavirüs salgını dolayısıyla şirketlere sağladığı personel ücreti destek uygulaması son bulduğunda İngiltere’de yeni bir işsizlik dalgası yaşanacağını gösteriyor.

Ekonomik durum hakkındaki karamsar beklentiler aynı zamanda gençlerin kalıcı iş bulma ve daha ileri yaşlardaki çalışanların da gelecek güvencesi kaygılarını artırdı.

Hükümet verileri, koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana 50 yaşının üzerindeki yaklaşık 200 bin kişi işini kaybettiğine ve ileri yaşlardaki bir çok çalışanın iş bulma umudunu büyük ölçüde yitirmiş olabileceğine işaret ediyor.

Ülkede 14,1 milyonu bulan 50 yaşın üzerinde çalışabilir durumdaki insan, bu yılın Mart ve Mayıs ayları başında “ekonomik olarak aktif değil” kategorisinde görünüyor. Bu sayı Aralık ve Şubat ayları arasında 13,9 milyondu.

Kaynak:BBC

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: