ABD Başkan adayı Joe Biden’ın Türkiye ile ilgili sözlerine iktidar ve muhalefetten gelen tepkiler

ABD Başkan adayı Joe Biden’ın Türkiye ile ilgili sözlerine iktidar ve muhalefetten gelen tepkiler

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak seçimlerde Demokrat Parti’nin başkan adayı olan Joe Biden’in Aralık ayında Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki değerlendirmelerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından sosyal medyadan büyük tepkiler aldı.

İşte o tepkiler;

Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın ingilizce bir tweet atarak şunları söyledi. “Türkiye’ye emir verme dönemi sona erdi. Ama bunu hala yapabileceğinizi düşünüyorsanız, buyurun. Bedelini ödersiniz””

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise “Hiç kimse milli irademize ve demokrasimize saldıramaz, halkın oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanımızın meşruiyetini sorgulayamaz. Buna cüret edenler en son 15 Temmuz 2016 gecesi ağızlarının payını almışlardır. Dostça bir hatırlatma!” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç Twitter’da “Emperyalist devletler Türkiye’nin de, Arap’ın da, Irak’ın da, Anadolu’nun da, Suriye’nin de düşmanlarıdır.” paylaşımını yaptı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise videoun 8 ay önce yayınlanmasına takılanlardan olarak şu açıklamayı yaptı.

İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın ise Biden’a şu sözlerle tepki gösterdi: “Joe Biden’ın küstah açıklamaları eğer birine “yarayacaksa” mevcut iktidara yarayacaktır.”

Gelecek Partisi’nin Genel Başkanı ve eski başbakan Ahmet Davutoğlu da millet iradesine vurgu yapan bir mesaj paylaştı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da videonun 7 aylık olduğunu vurgulayarak şunları söyledi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da “Türkiye Türkiye’den yönetilir. Ülkemiz siyasetini dizayn etmenize asla izin vermeyeceğiz! Sorunlarımız ne kadar büyük olursa olsun, kendi içimizde çözecek bilgi, birikim ve tecrübeye ülke olarak sahibiz. Siz kendi dertlerinize yanın” diye tepki gösterdi.

Eski CHP Yalova Milletvekili ve partinin son cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce de İngilizce ve Türkçe bir tweet paylaşarak “Atatürk’ün de söylediği gibi BAĞIMSIZLIK Karakterimizdir!” yazdı.

One thought on “ABD Başkan adayı Joe Biden’ın Türkiye ile ilgili sözlerine iktidar ve muhalefetten gelen tepkiler

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: