Nasa: ‘Türkiye’nin dağlarında tarım’ başlığıyla Antalya’daki tarım arazilerinin fotoğrafını paylaştı

Nasa: ‘Türkiye’nin dağlarında tarım’ başlığıyla Antalya’daki tarım arazilerinin fotoğrafını paylaştı

Nasa resmi hesaplarından biri olan Nasa Earth hesabından ‘Türkiye’nin Antalya ilinde Batı Toros Dağları çevresinde meyve, tahıl ve kabuklu yemiş çiftlikleri’ başlıklı resim ve yazı paylaştı.

Bu resim , uzun bir yayla vadisinin tepesinde aynı adı taşıyan kasabanın bulunduğu Elmalı ilçesindeki çiftlikleri göstermektedir. 
“Elma” anlamına gelen Elmalı, Türkiye elmasının yaklaşık yüzde 12’sinin yanı sıra yöresel nohut ve aperatif leblebi üretiyor 

Yazıda Antalya ilinin sadece bir turizm kenti olmadığı iç kısımlarında çiftliklerin ve tarlaların olduğu, ülkenin bu konularda bel kemiği olduğunu aktarıyor.

Ayrıca yazıda “Türkiye, çoğunluğu aile tarafından işletilen yaklaşık üç milyon çiftliğe ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye genel olarak dünyanın yedinci en büyük tarım üreticisidir ve en büyük fındık, kestane, kayısı, kiraz, incir ve zeytin ihracatçısıdır. Ülkedeki işgücünün yaklaşık dörtte biri tarım sektörüne katılıyor.” deniliyor.

Bu resim, çiftçilerin tahıl ve yağlı tohum ektiği Korkuteli ilçesinin bir bölümünü göstermektedir

Görüntüler , Landsat 8’de Operasyonel Arazi Görüntüleyicisine (OLI) 8 Haziran 2020’de göründüğü şekliyle Antalya ilinin iki önemli tarım bölgesini göstermektedir. Antalya’da mahsul üretimi yaklaşık 270 milyon dolar değerindedir.

Çiftliklerin düzeni Antalya ilinin büyük ölçüde dağlık arazisine uygundur. Antalya’nın kuzey sınırını çizen Toros Dağları, ili doğudan batıya doğru yay şeklinde keser. Elmalı ve Korkuteli, Toros Dağları’nın batı sırası olan Bey Dağları’nda yer alır.

İki milyondan fazla insan Toros dağlarında yer alan köylerde yaşıyor ve ana gelir kaynağı olarak tarıma güveniyor. Arazi nedeniyle, çiftlikler tipik olarak küçüktür (yaklaşık 4 hektar veya 10 dönüm).

-NASA-

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: