ABD seçmeninin Trump ve Biden hakkındaki görüşleri

ABD seçmeninin Trump ve Biden hakkındaki görüşleri

3 Kasım günü Amerika’da yapılacak seçim öncesi Pew Research Center’in yapmış olduğu Amerikan seçmeninin başkan adayları hakkındaki görüşleri araştırmasından önemli detaylar paylaşıldı.

Araştırmaya katılan kayıtlı seçmenin yalnızca %8’i “Donald Trump ve Joe Biden arasında seçim yapmak zordur çünkü her ikisi de iyi bir başkan olur ” ifadesine katılırken, sadece %21’i “İkisi de iyi bir başkan olamaz.” dedi.

Seçmenlerin %86’sı iki adayında ülke meseleleri hakkında farklı düşündüğünü belirtirken %9’u aynı düşündüğünü ifade etti.

Joe Biden’a oy verecek seçmen Trump karşıtlığı ile motive olurken Trump’a oy verecek seçmen Trump’ın liderliği ve politikalarını beğendiği için oy vereceğini söylüyor.

Amerikanın Güney’inde yaşayan 37 yaşındaki bir birey Biden’i desteklemesinin nedenini “Trump’ın dört yıl daha başkan olmasının bu ülke için felaket olacağı” olduğunu düşünmesi ile açıklıyor.

Trump’ı destekleyen 44 yaşındaki Güneyli ise basit bir ifade ile “Biden’i desteklemek bir felaket olur” diyor.

Tercih ettikleri aday konusunda onları endişelendiren ne olduğu sorulduğunda, Trump’ı destekleyen kayıtlı seçmenlerin dörtte biri mizacı veya kişiliği hakkında endişelerini dile getiriyor. Bu, özellikle düşünmeden konuştuğundan veya çok sinirli olduğundan endişelenen Trump destekçilerinin% 13’ünü içeriyor.

Trump destekçilerinin nispeten büyük bir kısmı (% 14), adaylarının Twitter’ı kullanmasıyla ilgili endişelerini de dile getiriyor. Bazıları, Trump’ın çok fazla zaman harcadığını veya dikkatini çok fazla Twitter’a odakladığını söylerken, diğerleri yayınladığı içerik için endişeleniyor. 

Biden destekçilerinin yaklaşık onda üçü, Biden’ın yaşını veya sağlığını ile ilgili endişeleniyor. Ayrıca Biden’ın geçmişinde, kadınlara karşı davranışları hakkında endişelenenlerin oranı %4, bazıları son zamanlarda cinsel suistimal iddialarından söz ediyor.

Genel olarak, Trump destekçileri, seçtikleri aday hakkında hiçbir endişeleri olmadığını söyleme olasılıkları Biden destekçilerinden yüzde 5 puan daha fazladır .

 Ancak Biden’ı destekleyen koalisyon içinde önemli farklılıklar var. Biden taraftarları arasında Siyah seçmenlerin Biden (% 22) ile ilgili endişeleri olmadığını söyleme olasılıkları beyazlardan (% 11) veya Hispaniklerden (% 9) iki kat daha fazla.

-PewResearchCenter-

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: