ABD’de idam edilen mahkumlarının son yemekleri ve son sözleri

ABD’de idam edilen mahkumlarının son yemekleri ve son sözleri

ABD’li fotoğraf sanatçısı Jackie Black, ülkedeki idam cezalarına dikkat çekmek için bazı idam edilen mahkumların ölmeden önce istedikleri son yemeklerin aynısını hazırlayıp fotoğrafladı.

5 Mayıs 1999’da idam edilen Clydell Coleman’ın son yemeği. / Fotoğraf : JACKİE BLACK


16 Haziran 1997’de idam edilen David Wayne Stoker / Fotoğraf : JACKİE BLACK

David Wayne Stoker’in son sözü “Kaybınız için gerçekten üzgünüm… ama ben kimseyi öldürmedim”
 13 Mayıs 1997’de idam edilen Anthony Ray Westley / Fotoğraf : JACKİE BLACK

Anthony Ray Westley’in son sözleri “Hepinizin, kimseyi öldürmediğini bilmesini istiyorum. Hepinizi seviyorum.”
30 Ekim 1984’de idam edilen Thomas Andy Barefoot / Fotoğraf : JACKİE BLACK

Thomas Andy Barefoot’ın son sözleri “Umarım bir gün geriye dönüp şu anda yapmakta olduğumuz kötü şeylere yeniden bakabiliriz. Tıpkı direklere bağlayıp yaktığımız cadılar gibi. Herkesin, kimseye karşı öfke duymadığımı bilmesini istiyorum. Hepsini bağışlıyorum. Kime ne yaptıysam umarım beni bağışlar. Karısının (öldürülen kişinin) kalbinden öfkeyi söküp atması için bütün gün dua ettim. Çünkü bu öfke, diğer günahlar gibi onu cehenneme götürür. Herkese yaptığım her şey için üzgünüm. Umarım beni bağışlarlar.”

19 Eylül 1991’de idam edilen James Russell / Fotoğraf : JACKİE BLACK

James Russell’ın son sözleri üç dakika sürdü. Ama ya sözlerinin bant kaydı çözülemedi ya da bunlar hiç kaydedilemedi.

16 Nisan 1986’de idam edilen Jeffrey Allen Barney / Fotoğraf : JACKİE BLACK

Jeffrey Allen Barney’in son sözleri “Yaptıklarım için üzgünüm. Bunu hak ediyorum. Tanrı beni bağışlasın.”

11 Şubat 1992’de idam edilen Johnny Frank Garrett / Fotoğraf : JACKİE BLACK

Johnny Frank Garrett’in son sözleri “Beni sevdiği ve bana baktığı için aileme teşekkür etmek istiyorum. Dünyanın geri kalanı ise k…ı öpebilir.”,

14 Eylül 1999’de idam edilen William Prince Davis / Fotoğraf : JACKİE BLACK

William Prince Davis’in son sözleri “Aileye yaşattığım acılar için gerçekten, tüm kalbimle üzgün olduğumu söylemek istiyorum. Bana bunca yıl sevgilerini gösteren tüm idam mahkumlarına teşekkür ediyorum. Umarım bağışladığım organlarım birinin işine yarar. Söyleyeceklerim bu kadar, Müdür. Son olarak şunu da söylemek istiyorum: Nasıl kazandık ama? (Amerikan futbolu takımı Dallas Cowboys’un taraftarlarının sözü)”


22 Ekim 2001’de idam edilen Gerald Lee Mitchell / Fotoğraf : JACKİE BLACK

Gerald Lee Mitchell’in son sözleri “Yaşattığım acı için üzgünüm. Aldığım can için üzgünüm. Tanrı’dan beni bağışlamasını istiyorum. Sizden de aynı şeyi yapmanızı istiyorum. Biliyorum bu zor olabilir ama gerçekten, yaptıklarım için üzgünüm. Aileme gelince; her birinizi seviyorum. Güçlü olun. Sevgim hep sizinle olacak. Tanrı’nın huzuruna gidiyorum. Bu yüzden benim için mutluluk gözyaşları dökün.”


9 Aralık 1999’de infaz edilen James Beathard / Fotoğraf : JACKİE BLACK

James Beathard’ın son sözleri “Aileme karşı sevgimi ifade ederek başlamak istiyorum. Kimsenin benimki kadar iyi bir ailesi olmamıştır. Dünyanın en iyi anne-babasına sahip oldum. Hiç kimsenin yaşayamayacağı muhteşem bir hayat yaşadım. Kızım ve oğlumla duyduğum kadar kimseyle gurur duymadım.
“Bu, insanların benim söyleyeceklerimi dinleyecekleri birkaç fırsattan biri olacağı için bir-iki şeyden bahsetmek istiyorum. Amerika Birleşik Devletleri, insan hayatına hiç saygının gösterilmediği bir yer haline geldi. Benim ölümüm daha büyük bir hastalığın bir belirtisi. Bir aşamada hükümet uyanıp başka ülkeleri mahvetmekten ve masum çocukları öldürmekten vazgeçmeli. İran, Irak ve Küba gibi ülkelere uygulanan ambargo ve yaptırımlar, dünyanın değişmesini sağlamıyor ve masum insanlara zarar veriyor.
“Birçok açıdan belki daha da önemlisi; çevreye yaptıklarımızın daha da yıkıcı olması. Bu şekilde davranıp aynı yolda gitmeye devam edersek insanlara nasıl davrandığımızın önemi kalmayacak, çünkü gezegendeki herkes silinecek.
“Gerçeklerin açığa çıkmasının ya da insanların neler olduğunu anlayabilmesinin birkaç yolundan biri özgür basını desteklemektir. Basın özgür bir müessese olarak hayatta kalma mücadelesi veriyor.”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: