Türkiye’nin mobil oyun sektörü yabancı yatırımcıların ilgi odağı oluyor

Türkiye’nin mobil oyun sektörü yabancı yatırımcıların ilgi odağı oluyor

Türkiye’nin mobil oyun sektörü yabancı yatırımcıların ilgi odağı oluyor. Bloomberg’ün haberine göre, Türkiye’de oyun geliştiricileri son 5 yılda Tencent Holdings, Netmarble Corp. ve Zynga Inc gibi şirketlerden 2,4 milyar dolar yatırım aldı.

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği’nin Başkanı Özgür Karayalçın’a göre ilgi sürecek. Türk Lirası’nın Dolar karşısında değerini kaybetmesi, gelirlerinin önemli bir kısmı uluslararası pazarlardan gelen büyük oyun şirketlerinin Türkiye gibi pazarlara yönelmesine neden oluyor.

Karayalçın’a göre oyunun haftalar içinde geliştirilip, test edilip, indirilebilir hale gelmesi yatırımcıları çeken bir diğer unsur.

Bloomberg analisti Matthew Kanterman, “Düşük maliyet ve Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’ya göre Doğu Avrupa ve Orta Doğu gibi bölgelerde oyun geliştirenlerin sayısının fazla olması, Batılı şirketlerin Türkiye gibi ülkelere ilgisini artırdı” diyor.

Zynga, İstanbul merkezli Rollic Games’in yüzde 80 hissesi için bu ay 168 milyon dolar ödedi. Rollic Games, Temmuz ayının en çok indirilen oyunlarından Tangle Master 3D’nin geliştiricisiydi.

Bu, San Francisco merkezli şirketin bu yılki ikinci anlaşmasıydı. Şirket, Türkiye’de bulunan mobil oyun stüdyosu Peak’i de 1,8 milyar dolara satın aldı.

-Hürriyet-

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: