Yeni Zelanda’da camilere saldıran, saldırganın duruşması başladı

Yeni Zelanda’da camilere saldıran, saldırganın duruşması başladı

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki 2 camiye düzenlediği silahlı saldırıda 51 kişiyi öldüren, 49 kişiyi de yaralayan Brenton Tarrant’ın yargılanmasına başlandı.

Radyo Yeni Zelanda’nın haberine göre, Brenton Tarrant’ın alacağı cezanın belirleneceği Christchurch Yüksek Mahkemesinde görülmeye başlanan ve 4 gün sürmesi beklenen duruşmanın ilk günü, yoğun güvenlik önlemleri altında başladı.

Christchurch Yüksek Mahkemesi Yargıcı Cameron Mander tarafından yargılanacak olan Tarrant duruşmaya, tutuklu bulunduğu Auckland Hapishanesi’nden görüntülü ve sesli bağlantı sistemiyle katılacak.

raliyet savcısı Barnaby Hawes, duruşmada verdiği bilgide, Brenton Tarrant’ın saldırı planlarını‘yıllar önce’ geliştirmeye başladığını ve amacının ‘olabildiğince çok ölüme neden olmak’ olduğunu söyledi.

Tarrant’ın Yeni Zelanda’daki camiler hakkında bilgi topladığı, konum ve kat planları gibi detayları incelediği ayrıca camilerin ‘en yoğun zamanlarını’ hedeflediği belirtildi.

Saldırıdan birkaç ay önce Christchurch’e gelen Tarrant’ın, ilk hedefi olan El Nur camisi üzerinde drone uçurduğu da kaydedildi.

Öte yandan Hawes’in verdiği bilgiye göre, Tarrant’ın hedefinde üçüncü bir cami daha vardı. Tarrant, El Nur ve Linwood İslam Merkezi dışında Ashburton camisine de bir saldırı düzenlemeyi planlamıştı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: