Cihat Yaycı Paşa’dan ‘Meis Adası’ açıklaması

Cihat Yaycı Paşa’dan ‘Meis Adası’ açıklaması

Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Meis Adası’nın gayri askeri statüde olduğunu belirterek, adaya asker çıkaran Yunanistan’ın uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi.

Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Haber Global’de yayınlanan Erhan Ertürk’ün sunduğu Müzakere programına telefonla bağlanarak Meis Adası’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yunanistan’ın Lozan’daki 3 mil kuralını çiğnediğini belirten Yaycı, “3 milin bitişiğindeki ve dışındaki adaların devredilmediği Lozan’da vurgulanmıştır. Fakat Yunanistan bunların hepsini sahiplenmeye kalkmıştır.”

 “Ege’de sorun yoktur. Sorun dediğiniz şey iki taraflıdır. Burada Yunanistan’ın tek tarafları talepleri vardır. Adaları silahlandıran, kara sularını artırmak isteyen, egemenliği devredilmemiş ada, adacıklara sahip çıkmak isteyen, hava sahasını kara sularının ötesinde genişleten Yunanistan’dır. Bunların hepsi Yunanistan’ın talepleridir.”

“Karşı tarafın talebini sorun olarak algılayıp masaya oturursanız karşı tarafın taleplerinin bir kısmı o ya da bu şekilde karşılanır. Burada müthiş bir algı yönetimi söz konusu. Bizim burada yapmamız gerek şey Lozan’ın sağladığı dengeye dönmek. Lozan’ın dengesine bir kere dönebilsek barış, istikrar ve güven olur” 

“Silahsızlandırılmış statüde asker getirebilirsiniz, uçaklar üzerinden uçabilirler vs. ama gayri askeri statüde bunların hiçbir tanesi mümkün değildir. Ben Dışişleri Bakanlığının açıklamasını eleştiriyorum. Silahsızlandırılmış statü değil, Meis Adası’nın statüsü gayri askeri statütüdür. Yani bunun ihlali söz konusudur”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: