Soylu: DEAŞ Ayasofya’da eylem planlıyordu

Soylu: DEAŞ Ayasofya’da eylem planlıyordu

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yakalanan IŞİD yöneticisiyle ilgili olarak “Ayasofya’da eylem yapmayı planlıyordu” dediğini aktardı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile DEAŞ’ın sözde Türkiye emirinin yakalandığını açıklamasından kısa bir süre sonra görüştüm.

Giresun’da selden zarar gören vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüyle ilgileniyordu. Benimle konuşurken bir yandan da “Sel bu yolun altını oymuş. Yolun altı boş. Tehlikeli olmuş. Bu yolun altının doldurulması lazım” diye görevlilere talimat veriyordu. Ama Soylu ile konuşurken gelen telefonlardan bir yandan da yürüyen operasyonları takip ettiği anlaşılıyordu.

Selvi İçişleri Bakanı ile konuşurken, yeni bilgilere ulaştım:

1. Soylu, daha önce eylem hazırlığı içinde olan bir DEAŞ’lının yakalandığını söyledi.

2. Dün tutuklanan DEAŞ’ın sözde Türkiye emiri Mahmut Özden’in 20 Ağustos’tan beri gözaltında olduğu bilgisini paylaştı. Mahmut Özden daha önce de alınmış ama bırakılmış. Takipteymiş. Şimdi ise DEAŞ’ın sözde Türkiye emirliğine getirilmiş. Mahmut Özden’le birlikte DEAŞ’a ait dijital materyaller ele geçirilmiş.

3. Çok daha önemlisi, Soylu DEAŞ’ın Ayasofya’ya yönelik eylem hazırlığı içinde olduğunu açıkladı. 1934 yılından beri müze olarak hizmet veren Ayasofya, 86 yıl sonra 24 Temmuz’da cami olarak ibadete açıldı. Radikal bir terör örgütü olan DEAŞ, müze olduğu zaman Ayasofya’yla ilgilenmezken cami olduktan sonra neden hedef alsın? Sizce de çok ilginç değil mi? dediğini aktardı.

TÜRK SİYASETÇİLERİ KAÇIRMAYI PLANLAMIŞLAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, DEAŞ’ın siyasetçileri ve devlet adamlarını kaçırmayı planladığını açıkladı. Operasyonlar devam ettiği için daha fazla ayrıntı vermedi ama aramızda şu diyalog yaşandı:

– Siyasetçileri ve devlet adamlarını Suriye’ye kaçırmayı mı planlamışlar?

Soylu: “Suriye’ye, evet.”

– Türk siyasetçi ve devlet adamlarını mı?

Soylu: “Evet, evet. Doğru.”

SÖZDE TÜRKİYE EMİRİ 20 AĞUSTOS’TA YAKALANMIŞ

Bakan Soylu’ya “DEAŞ’ın sözde Türkiye emirine o şahıstan alınan bilgiler üzerinden mi ulaşıldı?” diye sordum.

Süleyman Soylu“Yok. Daha önce 18 Ağustos’ta İstanbul’da DEAŞ’lı terörist Hüseyin Sağır, eylem hazırlığı içindeyken Kalaşnikoflu olarak yakalandı. Onun üzerinden gidilerek hem o 25’indeki kişi, hem de 20 Ağustos’ta DEAŞ’ın sözde Türkiye emiri yakalandı” karşılığını verdi. Demek ki bizim haberimiz olmadan önemli operasyonlar gerçekleştirilmiş. DEAŞ’ın Reina türünden ses getirecek bir eylem yapmasının önüne geçilmiş. Netleştirmek adına, Süleyman Soylu’ya “DEAŞ’ın sözde emiri 20 Ağustos’ta mı yakalandı” diye sordum.

“Evet, 20 Ağustos’tan beri elimizde. Sorgulaması gerçekleşti. Sorgulaması gerçekleştikten sonra başta itirafları da söz konusu oldu ama en önemlisi dijital materyalleri ele geçirildi” karşılığını verdi.

Yazının Tamamı İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: