BioNTech CEO’su Uğur Şahin, “Aşı mükemmele yakın. Ekim sonu veya kasım başında onaya hazır hale gelecek”

BioNTech CEO’su Uğur Şahin, “Aşı mükemmele yakın. Ekim sonu veya kasım başında onaya hazır hale gelecek”

Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, “Aşı mükemmele yakın. Ekim sonu veya kasım başında onaya hazır hale gelecek” dedi.

Hürriyet’ten Razi Canikligil’in haberine göre, Prof. Dr. Şahin geliştirdikleri aşının ekim ortası veya kasım ayı başında yasal onay için hazır olacağını ve ardından aşılamaya başlayabileceklerinden emin olduklarını söyledi.

Şahin, geliştirdikleri ‘BNT162’ adlı aşının mükemmele yakın olduğunu ve yıl sonuna kadar 100 milyon doz, 2021’de de 1.3 milyar doz sağlamayı planladıklarını belirtti.

Aşının hem genç yetişkinlerde hem de yaşlılarda antikor tepkilerinin şimdiye kadar en az yan etki ile güçlü olduğunu kanıtladığını iddia eden Şahin, şöyle devam etti:

“Güvenli bir ürünümüz olduğuna inanıyorum ve bence bu aşı etkili olacak. Ülkeler acil kullanım için bu aşılara yakında izin verecektir. Sık sık ateş görmüyoruz. Aşı denemelerine katılanların yalnızca küçük bir kısmında ateş var. Ayrıca baş ağrısı veya yorgunluk hissi gibi çok daha düşük semptomlar görüyoruz. Bu tür aşılarda görülen semptomlar geçicidir, genellikle bir veya iki gün gözlenir ve sonra kaybolur.”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: