Trump hakkındaki kitaptan: Kim, eniştesinin infazını ayrıntılarıyla anlattı

Trump hakkındaki kitaptan: Kim, eniştesinin infazını ayrıntılarıyla anlattı

Washington Post için çalışan araştırmacı gazeteci Bob Woodward’ın kaleme aldığı ‘Rage’ (Öfke) adlı kitap, diplomatik teamüllerin ötesinde alışılmadık bir ilişki geliştiren Donald Trump ve Kim Jong-un hakkında detaylı bilgilere yer verdi.

Kitap, Trump’ın 2018’de Singapur’da görüştüğü Kim Jong’dan etkilendiği ve onun zekiden de öte birisi olduğunu düşündüğünü aktarıyor.

Kim Jong’un Trump’a gönderdiği mektuplarda kendisine ekselansları oalrak bahsettiği.Bu mektuplardan birinde Kim, ‘aralarındaki derin ve özel dostluğun sihirli bir güç olarak işe yarayacağına inandığını’ yazdı.

Öte yandan Kim’in kendisine her şeyi anlattığını söyleyen Trump, Kuzey Kore hakkında sıklıkla anlatılan ancak doğruluğu kanıtlanmayan ‘infaz’ hikâyesine de değindi. Buna göre Kim, Trump’a eniştesini nasıl öldürdüğünü tüm ayrıntılarıyla anlattı.

Başarısızlıkla sonuçlanan nükleer silah zirveleri de kitapta yerini aldı. Kuzey Kore’nin nükleer silahların asla vazgeçmeyeceği yönündeki istihbarat raporlarını göz ardı eden Trump, ‘CIA’in Pyongyang ile nasıl baş edeceği konusunda bir fikrinin olmadığını’ söyledi.

Gizemli Silah ?

Öte yandan kitaba göre, 2017 yılında Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerilimin yükselmesi hakkında konuşurken Donald Trump, ‘gizemli silahtan’ da bahsetti.

Trump, “Bir nükleer (silah) inşa ettim- bu ülkede daha önce kimsenin sahip olmadığı bir silah sistemi. Görmediğiniz veya duymadığınız şeyler var. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ve (Çin Devlet Başkanı Cinping) Şi’nin daha önce hiç duymadığı, görmediği şeyler var. Kimsenin bilmediği. Sahip olduğumuz şey inanılmaz” dedi.

Bob Woodward, kendisine konuşan ancak adını açıklamayan kaynakların ‘ABD’nin yeni ve gizli bir silah sistemine sahip olduğunu’ doğruladıklarını da yazdı.

Bu bilginin basına yansıması üzerine, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien dün bir açıklama yaptı. Fox News’a konuşan O’Brien, Trump’ın ‘herhangi bir özel silah sisteminden bahsetmediğini’ savundu.

-Sputnik-

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: