Çinli virolog Dr. Li-Meng Yan’ın raporu yayınlandı: Covid-19, iki farklı yarasadan alınan koronavirüslerin karıştırılması sonucu elde edildi

Çinli virolog Dr. Li-Meng Yan’ın raporu yayınlandı: Covid-19, iki farklı yarasadan alınan koronavirüslerin karıştırılması sonucu elde edildi

Koronavirüsü inceleyen ilk bilim insanlarından olan ve salgını duyurmak için ABD’ye kaçan Çinli virolog Dr. Li-Meng Yan raporunu yayınladı.

Hong Konglu bir bilim insanı olan Li-Meng Yan ABD’nin Fox News kanalına yaptığı açıklamada ülkesinden kaçmak zorunda kaldığını . Pekin hükümetinin corona virüsünü (Covid-19) örtbas ettiğini ve virüsün insan yapımı olduğunu ileri sürmüştü. Çin’in virüse dair kendisine ait verileri sildiğini belirten Yan, iddialarını kanıtlamak için bilimsel veriler sunacağını açıklamıştı.

 Li-Meng, yayınladığı raporda Kovid-19’un laboratuvar ortamında başka virüslerin genetik materyalinin maniple edilerek oluşturulduğunu yazdı.Yan’ın raporuna göre Covid-19, iki farklı yarasadan alınan koronavirüslerin karıştırılması sonucu elde edildi.

Raporda belirtilenlere göre koronavirüsteki sivri çıkıntılara benzeyen proteinler insan vücudundaki hücrelere kolay tutunabilmeleri için özel olarak geliştirildi.

Yan’ın raporuna göre koronavirüsün doğal yaşamda ortaya çıkıp daha sonra insanlara bulaştığına dair elle tutulur kanıt yok. Yan, bilimsel adı SARS-CoV-2 olan virüsün biyolojik özellikleri doğal ortamda oluşan bir virüsle uyumlu değil iddiasını ortaya koyuyor.

Çinli viroloğun bu inanılmaz iddiaları meslektaşları tarafından bilimsel olmadığı ve komplo teorisine benzediği söylenerek yalanlandı.

Ayrıca Yang’ın Twitter hesabıda kapatıldı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: